MenuZamknij

Przewodnik

Przewodnik po najbliższej okolicy

MAPA NAJBLIŻSZYCH ATRAKCJI TURYSTYCZNYCH - ZOBACZ

Jezioro Szeląg Mały

Szeląg Mały położony jest w kotlinie, a jego brzegi pokryte są pięknym starym lasem sosnowym. Z jeziora można popłynąć statkiem, żaglówką lub kajakiem przez Szeląg Wielki na Jezioro Pauzeńskie, przez śluzę Mała Ruś oraz dalej przez śluzę Ostróda na Jezioro Drwęckie. Stąd jest otwarta droga rzeką Drwęca do Wisły i dalej do Torunia lub kanałem z Ostródy do Elbląga (82 km) albo do Iławy (48km).

Jezioro Szeląg Wielki

Jezioro Szeląg Wielki zaliczane jest do najpiękniejszych mazurskich jezior. Wody Szeląga są bardzo czyste i chłodne, dlatego żyją tu szlachetne ryby: sielawa, sieja, węgorz i inne. Z Szeląga Wielkiego można popłynąć rzeką Taborką na Jezioro Tabórz położone w centrum Rezerwatu Sosny Taborskiej, lub rzeką Szeląźnicą na Jezioro Pauzeńskie i dalej kanałem do Ostródy.

Rezerwat przyrody "Sosna Taborska"

Rezerwat obejmuje liczący ponad 230 lat drzewostan z przewagą sosny zwyczajnej rasy taborskiej. Cenione na świecie sosny taborskie wykorzystywane były do budowy masztów żaglowców. Na terenie rezerwatu prowadzone są badania nad długowiecznością drzewostanów. Atrakcją jest 1,5 kilometrowa ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi.

Rezerwat przyrody "Rzeka Drwęca"

Najdłuższy rezerwat ichtiologiczny w Polsce. Ochronie podlega środowisko wodne i bytujące w nim ryby: pstrąg, łosoś szlachetny, troć, certa, minóg rzeczny i inne. Ekosystem rzeki stwarza dogodne warunki do występowania licznych gatunków ptactwa wodnobłotnego.

Grobla nad Jeziorem

Jeziora Szeląg Wielki i Szeląg Mały stanowiły kiedyś jeden akwen. Dopiero budowa kolei prowadzona w latach 1871-1873 wymusiła duże zmiany w okolicznym terenie, a przede wszystkim wykonanie olbrzymiego nasypu. W poprzek jeziora usypano wysoką groblę, a w niej usytuowano tunel, przez który przeprowadzono kanał. Kanał budowali jeńcy francuscy po przegranej Francji w wojnie z Prusami (1870-1871).

Głęboczek

Jezioro Głęboczek ukryte jest w lesie. Ciekawostką jest fakt, iż tafla Głęboczka znajduje się około 18 metrów ponad poziomem Jeziora Szeląg. Legenda mówi o tym, że Niemcy zatopili w Głęboczku amunicję.

Jezioro Czarne (Kliniak)

Jezioro Czarne jest rezerwatem florystycznym obejmującym śródleśne jeziorko wraz z jego brzegami. Poryblin jeziorny w Polsce spotykany jest niezwykle rzadko. Roślina ta pochodzi z epoki przedlodowcowej i klasyfikowana jest jako relikt borealno-atlantycki – objęta jest ścisłą ochroną. Dno jeziora porasta mech torfowiec.

Pomnik przyrody – Najstarsza Sosna Taborska

Najstarsza Sosna Taborska liczy… około 290 lat. Ma 36 metrów wzrostu, a w pasie mierzy.. 3,5 metra. Drewno z Puszczy Taborskiej było szeroko znane na świecie jako najlepszy materiał szkutniczy – zbudowane z niego były maszty prawie wszystkich europejskich bander. Po II wojnie światowej drewno Sosny Taborskiej posłużyło do odbudowy Teatru Narodowego w Warszawie oraz do budowy mola w Sopocie. Dziś Sosnę Taborską chroni rezerwat.

Dąb Perkun – gospodarz lasu

Dąb Perkun jest pomnikiem przyrody – ma 27m wzrostu i liczy około… 600 lat. W jego pniu znajduje się obszerna dziupla z wąskim wejściem, w której swobodnie zmieści się kilka osób.

Łąki Gąsiorowskie

Łąki Gąsiorowskie to teren podmokły, otoczony licznymi śródleśnymi jeziorkami. Ciekawy ze względu na roślinność oraz specyficzny makroklimat.

Wieża obserwacyjna

Wieża ma wysokość 37 m, zbudowana została w 2006 roku. Na sam szczyt prowadzi 158 stopni. Wieża obserwacyjna stoi na najwyższym w okolicy Starych Jabłonek pagórku. Nie jest udostępniania turystom.

Leśniczówka Orlik

Budynek leśniczówki pochodzi z drugiej połowy XIX wieku. Od ponad 20 lat leśniczówka dzierżawiona jest przez koła łowieckie.

Barduń

We wsi mieszka autochtoniczna rodzina Mazurów – jedna z nielicznych, jakie po II wojnie światowej nie opuściły Mazur. We wsi zachował się także budynek leśniczówki z drugiej połowy XIX wieku oraz stary cmentarz.

Biesal

Ludność ewangelicka, która tu mieszkała, pobudowała pod koniec XIX wieku kaplicę. Po II wojnie światowej przejęli ją katolicy, nadając jej tytuł Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W Biesalu zachowały się również drewniane mazurskie chałupy z XIX wieku i murowane domy z przełomu XIX i XX wieku.

Guzowy Piec

We wsi zachował się budynek dawnej szkoły - obecnie zabudowania Bajkowego Zakątka, w którym znajduje się restauracja oraz komfortowe pokoje. W latach 70-tych XX wieku budynek należał do Ministerstwa Edukacji, przez co bardzo często korzystali z niego artyści i twórcy z całego kraju.

Plichta

Plichta zabudowana jest mazurskimi domami z przełomu XIX i XX wieku. W centrum wsi znajduje się piękny, drewniany dom z werandą. Ze wzgórza rozciąga się malownicza panorama wsi. Na skraju miejscowości znajdują się zachowane resztki pomnika poświęconego mieszkańcom poległym w I wojnie światowej (obecnie na prywatnej posesji).

Zawady Małe – pomnik ku czci pomordowanych

W Zawadach Małych dokonała się straszna tragedia – hitlerowcy zamordowali w nocy z 21 na 22 stycznia 1945 roku 107 Polaków i 11 Rosjan – więźniów konwojowanych z niemieckiego obozu koncentracyjnego Soldau (KL) w Działdowie. Przy szosie w lesie znajduje się cmentarz oraz trzy pomniki ku czci zamordowanych.

Perły Mazur Zachodnich

Kanał Elbląski łączący Ostródę z Elblągiem

- jedna z odnóg łączy Stare Jabłonki z Ostródą

Jest sztandarową atrakcją turystyczną, nie tylko zachodniomazurską, ale warmińsko-mazurską, a nawet – polską i światową. Tak wysoka ranga tego systemu szlaków wodnych wynika z unikalności jego rozwiązań w skali światowego budownictwa hydrotechnicznego. Budowany w latach 1844-1881 dla celów gospodarczych – funkcjonuje do dziś wprawiając w podziw turystów. Jest dziełem kultury materialnej i myśli technicznej oraz pomnikiem dziedzictwa cywilizacyjnego.Kanał jest jedynym w Europie kanałem, z czynnym - ponad 120-letnim - systemem lądowego przewozu statków. Cztery śluzy i pięć pochylni, służących pokonaniu niemal 100-metrowej różnicy poziomów wód pomiędzy mazurskim jeziorem Pniewo a żuławskim jeziorem Druzno, to najoryginalniejsze z rozwiązań, które wyróżniają ten XIX-wieczny cud techniki. Pochylnie, to najbardziej niespotykane urządzenia sprawiające, że statki poruszają się po lądzie pod górę i z góry, na specjalnych szynowych platformach napędzanych kołami wodnymi. Działanie pochylni można podziwiać na terenie gminy Pasłęk i Rychliki, (powiat elbląski). Cały szlak składa się z trzech odcinków głównych o łącznej długości 130 km oraz z wielu odgałęzień wodnych, obejmujących jeziora i żeglowne odcinki rzek. Najdłuższy z nich łączy Ostródę z Elblągiem (stąd nazwa), drugi – Miłomłyn z Iławą, a trzeci – Ostródę ze Starymi Jabłonkami. Poprzez rzekę Elbląg i Zalew Wiślany kanał łączy Mazury z Morzem Bałtyckim.

Pole bitwy pod GRUNWALDEM

W okolicach wsi Grunwald, na terenie gminy o tej samej nazwie (w powiecie ostródzkim) - miejsce związane z wyjątkowym wydarzeniem w historii Polski. Tutaj, 15 lipca 1410 roku, w jednej z największych bitew średniowiecznej Europy, stoczonej między wojskami krzyżackimi i polsko-litewskimi, te ostatnie odniosły spektakularne zwycięstwo. Fakt ten upamiętnia obecnie, górujący nad polami pomnik, u stóp którego znajduję się muzeum bitwy. W każdą rocznicę, w tym historycznym miejscu odbywają się ogromne widowiska kostiumowo-batalistyczne z udziałem tysięcy rycerzy (bractw rycerskich całej Europy) i dziesiątków tysięcy turystów.

Jezioro Jeziorak

Jeziorak to najdłuższe jezioro w Polsce (27 km) oraz szóste co do wielkości. Na jeziorze znajduje się też największa śródlądowa wyspa w kraju – Wielka Żuława. Jeziorak jest także miejscem akcji książki "Nowe przygody Pana Samochodzika” Zbigniewa Nienackiego, gdzie tytułowy bohater szuka skarbów zrabowanych podczas II wojny światowej. W roku 2012 Jeziorak został uznany za jeden z 7 cudów Polski w plebiscycie organizowanym przez miesięcznik „National Geographic Traveler”.

Inne atrakcje turystyczne w okolicy Hotelu Anders:

  • Gietrzwałd - Sanktuarium Maryjne, Karczma Warmińska
  • Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku
  • Leśne Arboretum w Nadleśnictwie Kudypy
  • Olsztyn - Zamek kapituły warmińskiej, Planetarium i Obserwatorium Astronomiczne, Aeroklub Warmińsko-Mazurski
  • Ostróda - Zamek krzyżacki
  • Pobyt na Mazurach Zachodnich można wzbogacić jednodniowymi wycieczkami do innych ciekawych miejsc na Warmii, w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich, Mazowszu, Powiślu, Żuławach czy Pomorzu (w promieniu do 150 km).

Oferty specjalne

WIOSENNE OCZYSZCZENIE CIAŁA I UMYSŁU Pakiet min. 2 noce od 198 /os./noc Szczegóły Zobacz PAKIETY SPA dowolna długość pobytu Szczegóły Nocleg ze śniadaniem OFERTA BEZZWROTNA Zapraszamy Państwa do rezerwacji pobytów "nocleg ze śniadaniem" w atrakcyjnych cenach. dowolna długość pobytu 210 od 189 /noc Szczegóły Nocleg ze śniadaniem i obiadokolacją Zapraszamy Państwa na wypoczynek przez cały rok, poza sezonem letnim. dowolna długość pobytu 315 od 284 /noc Szczegóły Wielkanoc na Mazurach Wielkanoc na Mazurach. Serdecznie zapraszamy na rodzinne święta w hotelu nad jeziorem. Pakiet 3 noce od 397 /os./noc Szczegóły Majówka na Mazurach 26.04.-05.05.2019 Hotel Przyjazny Rodzinie zaprasza na wypoczynek nad jeziorem. Atrakcje dla dzieci, basen, SPA. Majówka - Naturalnie na Mazurach. dowolna długość pobytu od 295 /os./noc Szczegóły Wakacje nad jeziorem - Naturalnie na Mazurach Hotel Przyjazny Rodzinie zaprasza na wakacje nad jeziorem, Naturalnie na Mazurach. Basen, atrakcje dla dzieci, SPA. dowolna długość pobytu od 295 /os./noc Szczegóły Weekend we dwoje (1 doba) Zapraszamy na krótki (z soboty na niedzielę) weekend z kolacją romantyczną dla dwojga. Pakiet 1 noc od 260 /os./noc Szczegóły Weekend we dwoje (2 doby) Zapraszamy na Mazury na romantyczny weekend z kolacją serwowaną przy blasku świec dla dwojga. Pakiet 2 noce Szczegóły Pobyt bez wyżywienia W DOMKACH Mazurskie Chaty to doskonałe rozwiązanie dla rodzin z dziećmi oraz przyjaciół chcących spędzić przyjemne chwile we wspólnym gronie. Położone między drzewami przy głównym budynku hotelowym Chaty dają dużo przestrzeni i swobody. Każda Chata to dwie (2-osobowe) sypialnie, pokój dzienny z aneksem kuchennym, łazienka. dowolna długość pobytu od 330 /noc Szczegóły POMYSŁ NA NIEDZIELĘ / FAMILY PACK - POBYT DZIENNY Z ATRAKCJAMI Atrakcyjny dzień dla całej rodziny. Naturalnie na Mazurach. dowolna długość pobytu Szczegóły Podaruj prezent - vouchery podarunkowe Zapraszamy Państwa do zakupu voucherów pobytowych - to doskonały prezent na każdą okazję - dla przyjaciół, rodziny czy współpracowników. dowolna długość pobytu Szczegóły Ludzie biznesu w drodze Oferta dla osób podróżujących przez Warmię i Mazury. Będąc długo w drodze potrzebujesz dobrego snu, wygodnego łóżka w cichym pokoju, dostępu do internetu, smacznego i różnorodnego śniadania oraz chwili wieczornego odpoczynku na basenie… Pakiet 1 noc od 180 /os./noc Szczegóły 3-dniowe pobyty SPA w tygodniu - 10% TANIEJ Zapraszamy Państwa do skorzystania z 3-dniowych pakietów pobytowych z zabiegami SPA. W tygodniu - 10% TANIEJ! Serdecznie zapraszamy do SPA na Mazurach. dowolna długość pobytu Szczegóły Elastyczny weekend SPA (2 doby) Zapraszamy na wyjątkowy pobyt z dowolnie wybranymi zabiegami SPA . Pakiet 2 noce od 325 /noc Szczegóły Pakiet ze SPA DLA NOWOŻEŃCÓW (2 doby) Zapraszamy na pobudzający zmysły romantyczny weekend w SPA na Mazurach. Czas tylko dla siebie, uroczysta kolacja we dwoje w blasku świec oraz zapach białego piżma w SPA to nasza propozycja na wyjątkowy weekend dla par. Pakiet szczególnie polecany dla nowożeńców lub z okazji rocznicy ślubu. Doskonały prezent dla wszystkich par. Pakiet 2 noce 388 od 349 /os./noc Szczegóły Romantyczny weekend SPA (2 doby) To trzy dni razem, w objęciach SPA i przy romantycznej kolacji we dwoje... Pakiet 2 noce 363 od 326 /os./noc Szczegóły Pakiet Regeneracyjny „ONA i ON” (2 doby) Zapraszamy na 2-dobowy pobyt z zabiegami SPA dla dwojga. Pakiet 2 noce 325 od 293 /os./noc Szczegóły Pakiet dla Przyjaciółek (2 doby) Zapraszamy na pobyt skomponowany specjalnie dla Pań. Pakiet 2 noce 348 od 313 /os./noc Szczegóły Romantyczny weekend SPA (1 doba) Zapraszamy na krótki 1-dobowy romantyczny weekend dla dwojga z zabiegami SPA. Pakiet 1 noc od 385 /os./noc Szczegóły Chocolate Day&Night SPA dla dwojga (1 doba) Zapraszamy na 1-dobowy romantyczny pobyt z czekoladowymi zabiegami SPA dla dwojga. Pakiet 1 noc od 395 /os./noc Szczegóły
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij
Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij